FAQ - Otázky a odpovědi
1. Mohu připojit najednou více PC?
Tuto možnost nijak neomezujeme. Konkrétní řešení je pouze na rozhodnutí Uživatele. Využijete-li pro připojení více počítačů router či wifirouter, nemusíte mít stále zapnutý počítač. Veškerá PC za routerem fungují zcela nezávisle na sobě. Zařízení pro sdílení připojení na více počítačů (router) lze zakoupit například v nasem obchodě.
2. Co je agregace (např. 1:6)?
Agregace, neboli sdílení linky, se používá pro výpočet nejnižší rychlosti Vašeho připojení (nejnižší garantované rychlosti). Jednoduše to znamená, že Vaše rychlost v době vyššího vytížení linky se rozdělí mezi více uživatelů sítě, např. v případě agregace 1:6 se rozdělí mezi nejvýše 6 uživatelů (včetně Vás samotných). Rychlost Vám tedy může klesnout až na 1/6. Typickým chováním agregovaného připojení je to, že rychlost připojení k Internetu se s časem mění - při špičce (typicky 18:00-22:00hod) je míra agregace vyšší, mimo špičku nižší, nikdy ale neklesá pod rychlost garantovanou (což je ona 1/6 nominální rychlosti). V praxi ale k takovému vytížení takřka nikdy nedochází.
3. Co je to garantovaná rychlost připojení k Internetu?
Je to nejnižší možná rychlost, jakou se Vám zaručujeme poskytovat. Je to rychlost Vašeho tarifu (najdete ve Smlouvě a Ceníku služeb) dělená agregací (najdete v Ceníku služeb), např. garantovaná rychlost tarifu PLnet Home2M je 341 kbps (2048 : 6). Okamžitá reálná rychlost se pak pohybuje v rozmezí agregace 1:1 až 1:6 (341 kbps - 2048 kbps) podle vytížení linky.
4. Jak si správně změřím svou aktuální rychlost připojení k Internetu?
Před vlastním měřením vypněte všechny programy, které mohou po dobu měření přistupovat k Internetu (StrongDC++, spyware, torrenty, ICQ, aktuální stahování...), protože by byla naměřená rychlost zkreslená.
Pro všechny tarify se orientačně dají použít námi doporučené webové testy měření:
Lze také stáhnout nějaký větší soubor z nějakého většího českého serveru, určeného ke stahování programů, a sledovat, jakou rychlostí soubor stahujeme. POZOR! Neplést si jednotky rychlosti přenosu. Stahuji-li soubor rychlostí 128kB/s, je rychlost měřena v bajtech. Vynásobím-li hodnotu 8 (8 * 128), dostanu rychlost v bitech, např. 1024kb/s.
5. Jaké máte ve vaší síti limity pro objem stahovaných dat a pravidla FUP (Fair User Policy)?
Naše síť oproti komerčním nabídkám typu ADSL nabízí několik zásadních výhod: oproti ADSL, kde můžete vaši rychlost sdílet až s padesáti (!) dalšími uživateli, uplatňujeme agregaci od 1:6 do max 1:14. Limit na množství stažených dat je také neomezený. Neuplatňujeme ani žádný denní FUP.
Jednodušše řečeno, v naší síti nejste nijak limitování z naší strany. A to ani časově, stejně tak ani datově-objemově.
6. Blokujete ve vaší síti nějaké služby?
Nikoliv, v naší síti můžete využívat naprosto všech možností co Vám internet nabízi.
Samozřejmě u služeb typu peer-2-peer je třeba brát do úvahy případnou nelegálnost Vašeho počínání. Veškerá rizika s touto činností spojená jdou jen a jen na triko každého uživatele.